Motto

Motto VLŠ Planéta vyšité na jej vlajke je „Tvoja lesná škola“. Zároveň sa však ujalo aj „Vzdelávanie s atmosférou“, ktoré máme na tričkách. VLŠ Planéta má teda mottá dve.

Symbolika loga VLŠ Planéta

Modrá a zelená farba, z ktorých je logo zložené sú farby planéty Zem, symbolizujú realitu miesta kde žijeme a ukazujú na prepojenie skautingu s realitou každodenného života.

Tmavšia a svetlejšia časť loga Planéty symbolizujú, že tak ako prežívame obdobia kedy sa nám všetko darí, rovnako zažívame aj tie, kedy je všetko ťažké a nejde to podľa našich predstáv.

Mesiac pri nápise VLŠ je oddiel v ktorom pôsobíš. Po celý čas, ktorý si na lesnej škole, je potrebné naň myslieť. Znázorňuje, že všetko, čo sa na lesnej škole naučíš, môžeš použiť doma vo svojom oddiele.

Dva body na logu sú Ty a Tvoj tútor, ktorý Ťa bude podporovať pri plnení vodcovskej činnosti a bude mať najväčší prehľad o výzvach, ktoré v rámci svojho oddielu potrebuješ vyriešiť.

Logo VLŠ Planéta je rozdelené na 4 časti a symbolizuje 4 časti lesnej školy – Sirius, Severná koruna, Južný kríž a Univerzum.

 Názvy jednotlivých častí

 • Sirius: Prvá časť, Sirius sama hviezda na nočnej oblohe – aj Ty prichádzaš na lesnú školu sám.
  Podľa legendy ťa čaká rozhodnutie a naň je celý víkend zameraný.
  Hľadajú sa základné elementy Planéty.
 • Severná koruna: Druhá časť, Severná koruna ako súhvezdie – nie si sám, na lesnej škole sú Tvoje sestry a bratia.
  Podľa legendy buduješ vzťahy a na tie sa zameriava aj program.
  Na Planétu sa prinášajú veci, ktoré chcú účastníci.
 • Južný kríž: Tretia časť, súhvezdie, ktoré na našej pologuli nevidno ale keď sa dostaneme za jej horizont, je to najdôležitejší orientačný bod.
  Podľa legendy sa venujeme smerovaniu – Tvojmu i spoločnému.
  Prehľadáva sa vnútro Planéty.
 • Universum: Posledná časť, už nie jednotlivé hviezdy alebo súhvezdia ale vesmír, všetko sa spája…
  Ukážeš, že máš dostatok vedomostí, ale aj odvahy a odhodlania.
  Planéta ako súčasť celého vesmíru.

7 elementov VLŠ Planéta

 • Zážitok – na vzdelávačke? Áno. Lebo cez zážitky budeme spolu spoznávať to, čo je dôležité.
 • Priateľstvo – vytvorí sa postupne. Prejavíme Ti rešpekt, ponúkneme zodpovednosť, vytvoríme príležitosti na rozhodovanie… Vždy bok po boku s ľuďmi, na ktorých sa budeš môcť spoľahnúť.
 • Program – robí skauting skautingom. Ty ako vodca /vodkyňa musíš poznať jeho ponuku, ale aj vedieť ho sám vytvoriť. Ušiť ho na mieru pre tých, ktorých vedieš.
 • Česť – máš ju v sebe. A nech je cena akákoľvek, vždy urob, čo je správne… Pomôžeme Ti pripraviť sa.
 • Sľub – je základným kameňom nášho skautingu. Jeho významu a zmyslu pre Teba a pre všetkých v Tvojom oddiele budeme venovať toľko času, koľko bude potrebné.
 • Prax – je tá krásne romantická a zároveň neoddeliteľná časť našich skautských zručností. Nebojme sa jej, majme ju radi, naučme sa ju prakticky využívať.
 • Viera – byť presvedčený, že nie je nič väčšie ako človek, je smutné. Tvoja viera Ti pomôže vždy, keď bude treba.